najem okazjonalny dokumenty

Podatek od wynajmu

Wynajmujesz mieszkanie lub zamierzasz je w najbliższym czasie wynająć – czy podjąłeś już decyzję, że będziesz płacić podatek? Jeśli nie, więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Wynajmuj legalnie”. W tym tekście szczegółowo rozpracowujemy kwestię podatków i wykazujemy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zwłaszcza, gdy można skorzystać z gotowych narzędzi, które maksymalnie wszystko upraszczają.

Gdy decydujesz się płacić podatek od najmu

Jedna decyzja została podjęta, czas na kolejną. Przyszedł moment, żeby określić, czy podatek za wynajem będzie płacony ryczałtem, czy na zasadach ogólnych. Przewagą ryczałtu są proste zasady. Z kolei podatek na zasadach ogólnych pewnie okaże się trudniejszy w stosowaniu, ale może też przynieść więcej oszczędności. Przyjrzyjmy się po kolei obu formom opodatkowania.

Opodatkowanie najmu w formie ryczałtu 

Ryczałt to zawsze 8,5 % od przychodów (czyli od wszystkiego, co wpłacił nam lokator za wynajem) bez uwzględniania jakichkolwiek kosztów. Są jednak pewne interpretacje, które po spełnieniu określonych warunków pozwalają na obniżenie kwoty ryczałtu. Zobacz więcej na ten temat.

Opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych

Zasady ogólne wymagają prowadzenia bardziej zaawansowanej księgowości. Opodatkowanie wynajmu liczone jest jako procent od dochodu. Jaki dokładnie procent? To zależy od tego, czy suma dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych przekroczy próg podatkowy. Do wysokości progu (kwota dochodu 85 528 zł) podatek plasuje się na poziomie 18 %. Każda złotówka powyżej tych 85 528 zł będzie opodatkowana już na poziomie 32 %.  Gdzie zatem znajduje się pole do oszczędności? Dochód to różnica między przychodem (sumą, którą zapłacił lokator) a kosztem jego uzyskania. Pewną trudność interpretacyjną może sprawić pytanie, co w takim razie można zaliczyć do kosztów? Oprócz rzeczy oczywistych (jak opłaty związane z mieszkaniem) możemy uznać jako koszt uzyskania przychodu takie wydatki jak: amortyzacja, odsetki od kredytu, koszty związane z pozyskaniem najemcy czy zarządzaniem najmem. 

Podjąłem decyzję, co dalej?

Po podjęciu decyzji o formie opodatkowania wynajmu należy o niej poinformować naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Szczegółowe informacje np. na temat terminu tego zawiadomienia można znaleźć w Vademecum Wynajmującego. Natomiast dostęp do stosownych dokumentów uzyskasz za pomocą jednego kliknięcia dzięki Generatorowi Dokumentów.

Podatek za wynajem – podsumowanie

Bez względu na to, czy wybierzesz ryczałt, czy zasady ogólne – w skrupulatne obliczenie podatku od najmu należy włożyć trochę pracy. Można oczywiście wszystko zrobić samodzielnie. Tylko po co się męczyć, skoro istnieją narzędzia, takie jak Dam Dom Manager, które zostały stworzone właśnie po to, abyś oczekiwany efekt uzyskał zupełnie bez wysiłku!