Pracownicy oddelegowani przez firmy:
Najczęściej lokatorzy ci szukają mieszkań do wynajęcia z powodu zmiany miejsca wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Idealnym rozwiązaniem dla takiego najemcy będzie kawalerka lub nie duże mieszkanie w dobrym standardzie. Nie bez znaczenia jest lokalizacja. Lokale znajdujące się w okolicy węzłów komunikacyjnych czy przystanków cieszą się większym zainteresowaniem. Częstą praktyką jest opłacanie czynszu przez pracodawcę lokatora. Dla części wynajmujących może to mieć znaczenie z uwagi na potencjalnie regularne wpływy z najmu.
Studenci:
Przygotowanie mieszkania dla studenta nie musi wiązać się ze szczególnymi nakładami. Student oczekuje przede wszystkim niskiej ceny najmu, często godząc się w zamian na nieco niższy standard. Sposobem na oszczędność jest również dzielenie mieszkania lub pokoju z innymi studentami. Niestety wynajem mieszkania studentom wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Rok akademicki trwa dziewięć miesięcy, a co za tym idzie należy liczyć się z „pustostanem” w okresie wakacji. Ponadto studenci to zazwyczaj ludzie bardzo młodzi, którzy z natury lubią wszelkiego rodzaju rozrywki. Wiązać się to może z pewnymi uciążliwościami dla sąsiadów. Nie wykluczone także, że nasze mieszkanie będzie narażone na nieco większe zużycie.
Małżeństwo:
Małżeństwo będzie chciało wynająć niewielkie mieszkanie w dobrym stanie i rozsądnej cenie. Poza lokalizacja będzie liczył się standard urządzenia. Im lepszy, tym wyższą cenę będziemy mogli zaproponować. Przy wynajmowaniu mieszkania małżeństwu ograniczamy się do urządzenia kuchni. Dzięki temu młoda para bez trudu ulokuje w mieszkaniu swoje prywatne meble i sprzęty. Małżeństwa stanowią bardzo dobrą grupę najemców. Jako aktywne zawodowo osoby, będą wypłacalnymi najemcami. Mieszkanie posłuży im za miejsce do wypoczynku i noclegu.
Rodzina z dziećmi:
Dla takiej grupy najemców powinniśmy oferować kilkupokojowe nieumeblowane mieszkania. Lokatorzy dzięki temu wstawią swoje meble i wyposażenie dla dziecka. Niezależnie od powodu, którym taka rodzina kieruje się poszukując mieszkania do wynajęcia, pamiętać należy o odpowiednim zabezpieczeniu swoich interesów w umowie najmu. Przebywanie małych dzieci niesie ze sobą ryzyko powstawania niewielkich usterek/uszkodzeń w wynajętym lokalu. Dlatego, zamiast niepotrzebnie uprzedzać się do tej grupy najemców, lepiej pomyśleć o nieco wyższej kaucji oraz precyzyjnie sporządzonym protokole zdawczo-odbiorczym.
Lokatorzy ze zwierzętami:
Przed wynajęciem musimy dopytać o usposobienie pupilów naszych najemców, które będą u nas mieszkać. Hałaśliwe zwierzęta pozostawione same w domu mogą przeszkadzać sąsiadom. Zadbajmy o szczegóły umowy najmu, tak abyśmy mieli pewność, że mądrze udostępniamy nasze mieszkanie. W tym wypadku podobnie jak w przypadku studentów i rodzin z dziećmi, nasze interesy zabezpieczy przede wszystkim kaucja oraz dobrze spisany protokół zdawczo-odbiorczy. Ryzyko nie będzie również zbyt duże, jeśli oferujemy mieszkanie wykończone z użyciem trwałych i odpornych na zniszczenia materiałów.
Osoby starsze lub niepełnosprawne:
W przypadku tych drugich istnieje cały szereg udogodnień uzależnionych od rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności. Udogodnienia te w niczym nie muszą przeszkadzać osobom w pełni sprawnym. Tego typu lokali na rynku mieszkań na wynajem jest niewiele, co jednocześnie zwiększa ich konkurencyjność.